Co obejmuje czynsz za mieszkanie?
Wielu właścicieli mieszkań oraz najemców co miesiąc opłaca czynsz. Czasem znamy szczegółowe składniki i opłaty wliczone w tę kwotę, a innym razem po prostu płacimy ustaloną sumę. Dziś wyjaśnimy, co dokładnie wchodzi w skład czynszu i jakie opłaty są w nim zawarte.
Czynsz za mieszkanie
Różne osoby mogą różnie interpretować pojęcie „czynsz za mieszkanie”. Czasem odnosi się ono do łącznej kwoty, którą płacimy właścicielowi za wynajem, a czasem do samej kwoty zarobku właściciela. Może to również obejmować większą sumę, zawierającą wszelkie opłaty, media i inne rachunki. Innym razem „czynsz” oznacza opłaty wpłacane do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, które co miesiąc pokrywają koszty związane z utrzymaniem mieszkania.
Coraz więcej osób dokładnie analizuje każdą złotówkę wydaną na koszty mieszkaniowe, co jest zrozumiałe, zważywszy na rosnące opłaty, zarówno raty kredytów hipotecznych, jak i koszty wynajmu mieszkań lub domów. Czynsz jest istotną częścią miesięcznych wydatków wielu osób. Przyjrzyjmy się więc, jakie opłaty są zawarte w czynszu i co wpływa na jego wysokość.
Co to jest czynsz za mieszkanie?
Aby odpowiedzieć na pytanie, co to jest czynsz, musimy zauważyć, że nie ma jednej uniwersalnej definicji tej opłaty. Zazwyczaj czynszem nazywamy:
- opłatę za wynajem mieszkania lub domu,
- koszty eksploatacji i rachunki, takie jak opłaty za wodę, ogrzewanie, sprzątanie klatki schodowej, utrzymanie zieleni, fundusz remontowy i inne,
- opłatę administracyjną naliczaną przez zarządcę nieruchomości, która pokrywa koszty zarządzania budynkiem,
- podatek od nieruchomości,
- inne opłaty.
Właściciele nieruchomości zazwyczaj dobrze wiedzą, czym jest czynsz, kto go nalicza i jaka jest jego wysokość. Natomiast najemcy wynajmujący lokal mogą mieć problem z ustaleniem, jakie dokładnie opłaty wchodzą w skład czynszu za mieszkanie.
Wynajem mieszkania – opłaty
Jakie są opłaty za wynajem mieszkania? Możemy je podzielić na kilka kategorii:
- Koszt wynajmu (czynsz właścicielski) – jest to opłata, którą właściciel nieruchomości pobiera co miesiąc za wynajem. Wysokość tej opłaty jest zapisana w umowie najmu. Choć rzadko, możliwe są inne formy rozliczeń, np. raz na kwartał, w zależności od zapisów w umowie, na które zgadzają się obie strony.
- Rachunki i opłaty za media – najczęściej pokrywa je najemca. Czasami część tych opłat jest wliczona do czynszu administracyjnego. Zdarza się, że opłaty te są płacone według prognoz, a nie rzeczywistego zużycia. Na koniec cyklu rozliczeniowego następuje korekta, która może wykazać nadpłatę lub niedopłatę. Ta część czynszu zależy od ilości zużytej energii, wody i innych mediów.
- Czynsz administracyjny – są to opłaty pobierane przez zarządcę nieruchomości. Nie występują w każdym budynku. Zwykle pokrywają one koszty związane z funduszem remontowym, sprzątaniem części wspólnych i innymi kosztami utrzymania budynku.
Czynsz administracyjny – co to za opłaty?
Opłaty administracyjne są pobierane przez wspólnotę mieszkaniową, spółdzielnię lub innego zarządcę nieruchomości, który również ustala ich wysokość. Czynsz administracyjny jest zazwyczaj pobierany raz w miesiącu. Często najemca przekazuje tę część opłat właścicielowi mieszkania, który następnie wpłaca je do spółdzielni lub wspólnoty.
Na czynsz administracyjny składają się:
- Opłaty zależne od zarządcy nieruchomości: Ustalane przez wspólnotę lub spółdzielnię. Obejmują m.in.:
- Koszty administracji (np. pensje pracowników, podatki)
- Utrzymanie części wspólnych (klatki schodowe, windy, korytarze, piwnice)
- Konserwacja i remonty (ściany nośne, elewacja, dach)
- Koszty sprzątania
- Fundusz remontowy
- Inne koszty ponoszone przez wszystkich mieszkańców budynku
- Opłaty niezależne od zarządcy nieruchomości: Stanowią znaczną część czynszu za mieszkanie i obejmują m.in.:
- Opłaty za ogrzewanie (w przypadku centralnego ogrzewania)
- Koszty zużytej wody i ścieków
- Opłaty za wywóz śmieci
- Koszty prądu zużytego w częściach wspólnych (np. windy, oświetlenie)
- Podatek od nieruchomości
Wysokość tych opłat wynika z ogólnopolskich przepisów lub jest ustalana przez zewnętrzne podmioty (przedsiębiorstwa kanalizacyjne, wodociągi, rady miejskie). Zarządca nieruchomości odpowiada jedynie za pobieranie tych opłat i przekazywanie ich odpowiednim instytucjom.
Co to jest fundusz remontowy?
Nie każdy zarządca wlicza fundusz remontowy do czynszu za mieszkanie. Środki z funduszu remontowego są przeznaczone na pokrycie kosztów napraw i remontów części wspólnych budynku. Utworzenie funduszu remontowego jest korzystne dla mieszkańców, ponieważ pozwala uniknąć nagłych i wysokich wydatków, które i tak musieliby ponieść wszyscy mieszkańcy. Czasami to właściciel mieszkania pokrywa opłatę na fundusz remontowy.
Środki z funduszu remontowego mogą być wykorzystane na naprawy i remonty m.in.:
- Elewacji budynku
- Dachu i stropu
- Komina i związanej z nim instalacji
- Ocieplenia budynku
- Fundamentów i piwnicy (np. osuszanie)
- Wspólnych części instalacji gazowej, elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, ogrzewania
- Wspólnych części budynku, takich jak klatki schodowe, windy, korytarze, patio
Jeśli zarządca nie ustanowił funduszu remontowego, a pojawi się potrzeba przeprowadzenia prac (np. naprawa przeciekającego dachu czy inne remonty), koszty te mogą być pokryte przez właścicieli mieszkań. W przypadku braku odpowiednich środków może być konieczne skorzystanie z zewnętrznego finansowania, takiego jak pożyczki ratalne online czy różne rodzaje kredytów.
Wysokość czynszu i sposób zapłaty
Właściciele nieruchomości zazwyczaj sami płacą czynsz i związane z nim opłaty. Część z nich trafia na konto spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, a niektóre rachunki, takie jak za gaz, prąd czy internet, są opłacane bezpośrednio do dostawców mediów. W przypadku najemców możliwe jest samodzielne opłacanie wszelkich rachunków związanych z czynszem, ale często to właściciel pobiera odpowiednio wyższą kwotę czynszu za mieszkanie, a następnie przekazuje część środków do zarządcy lub płaci rachunki. Dzięki temu ma pewność, że nie powstaną zaległości. To, kto jest odpowiedzialny za płatności, wynika z umowy najmu mieszkania.
Najwygodniejszym sposobem płacenia czynszu i związanych z nim opłat jest przelew bankowy. Jeśli to najemca ma opłacać rachunki, właściciel nieruchomości musi przekazać mu wszelkie niezbędne dane do płatności.
Wysokość poszczególnych składników czynszu może być ustalona z góry przez zarządcę lub wynikać z aktualnego zużycia. W każdym przypadku właściciel nieruchomości powinien pobierać właściwą sumę od lokatorów wynajmujących jego lokal.
Ile trzeba zapłacić za mieszkanie? Wysokość czynszu
Miesięczne opłaty za mieszkanie składają się z kilku elementów. Największa część to zazwyczaj opłata za najem, jeśli mówimy o wynajmowanym lokalu. Poszczególne składniki czynszu mogą mieć różną wysokość, zależną od sposobu użytkowania mieszkania (np. zużycia wody czy energii elektrycznej). Opłaty za ogrzewanie mogą zależeć od rodzaju ogrzewania w budynku oraz jego ocieplenia. Nowoczesne budynki mogą być pod tym względem znacznie tańsze dla mieszkańców.
Część opłat zależy od kondycji i rodzaju budynku. Stare kamienice w złym stanie technicznym mogą być droższe w utrzymaniu niż nowoczesne, energooszczędne budynki. Czynsz może również różnić się w zależności od lokalizacji. W różnych gminach i miejscowościach opłaty za wywóz śmieci, odprowadzanie ścieków czy dostawy wody mogą być różne.
Wysokość czynszu dla zarządcy może być także zależna od powierzchni mieszkania, ponieważ opłaty za części wspólne są często pobierane proporcjonalnie do powierzchni lokalu.
Podsumowanie artykułu
Pojęcie czynszu za mieszkanie może oznaczać różne rzeczy dla różnych osób. Może to być całość opłat, w tym związanych z wynajmem, ale zazwyczaj czynsz odnosi się do opłat administracyjnych i zarządczych (spółdzielnia, wspólnota). Czynsz może obejmować opłaty za ogrzewanie, fundusz remontowy, podatki, czy sprzątanie. Warto znać te opłaty, myśląc o wynajmie lub kupnie mieszkania. Różnice w wysokości czynszu mogą sięgać nawet 1000 złotych miesięcznie, dlatego mieszkanie z wysokim czynszem powinno być odpowiednio tańsze. Aby sprawdzić rzeczywiste opłaty, najlepiej poprosić aktualnego właściciela nieruchomości o przedstawienie rachunków z poprzednich miesięcy lub zasięgnąć informacji u zarządcy budynku.