Gdzie założyć konto bankowe mając komornika?

Gdzie założyć konto bankowe mając komornika?

Nasza zła sytuacja finansowa może spowodować, że konto Bankowe zostanie zajęte przez komornika. Jest to najprostrzy sposób do ściągnięcia pieniędzy od wieżyciela. Nie dziwi więc to, że jest to pierwsza z stosowanych metod przez komornika. Jak poradzić sobię w takiej sytuacji?<strong> Czy jest możliwe otwarcie konta, do którego dostępu nie ma komornik?</strong> Czytając ten artykuł dowiesz się wielu ciekawych rzeczy na ten temat.

W jaki sposób komornik uzyskuje numer rachunku osoby zadłużonej?

Komornik dysponuje kilkoma narzędziami, które mogą mu pomóc w uzyskaniu numeru konta dłużnika:

· od samego wierzyciela – numer konta może zostać przez niego wskazany w samym wniosku o rozpoczęciu egzekucji, ponieważ wie, z jakich numerów kont dłużnik korzystał przy zakupie towarów, lub usług.

· może skierować zapytanie do Centralnej Informacji o Rachunkach Bankowych – system OGNIVO.

· przez skierowanie zapytania do biura rachunkowego zadłużonego. pracodawcy, bądź ZUS-u lub Urzędu Skarbowego.

Ognivo – co to takiego?

Ognivo jest obecnie jednym z najszybszych sposobów pozyskania informacji na temat Naszego rachunku bankowego. W skład systemu OGNIVO wchodzi Centralna Ewidencja o rachunkach Bankowych, która zarządzana jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Ognivo jest rozwiązaniem, które umożliwia komunikację elektroniczną między bankami, a podmiotami, które uprawnione są do uzyskania informacji o klientach Banku.

W roku 2016, wszytkie SKOK-i i Banki uczestniczyły czynnie w usłudze OGNIVO. Samo przekazanie informacji jest banalnie proste. Komornik składa wniosek, a CIoBR przekazuje mu wszytkie informacje dotyczące rachunków bankowych dłużnika.

Musimy pamiętać jednak o tym, że komornik nie może nam zająć wszytkich środków do życia. Są przewidziane pewne zwolnienia z egzekucji:

· kwota wolna od zajęć – w roku 2021 wynosi ona dokładnie 2062 zł netto. Dopiero nadwyżka z tej kwoty może zostać zajęta.

· świadczenie 500+ alimenty, świadczenie z pomocy społecznej, dodatki pielęgnacyjne są także zwolnione z zajecia.

Gdzie można założyć konto nie widniejące w systemie OGNIVO?

Istnieje kilka rozwiązań, jednak skupmy się na trzech najprostrzych.

1. Karta Twisto, Monese, N26, ZEN

Dzialanie powyższych Kart, opiera się na prostej aplikacji, którą możemy pobrać na swój telefon komórkowy. Alternatywą jest zamówienie fizycznej karty płatniczej. Karta ZEN np. obsługiwana jest przez MasterCard. W aplikacji natomiast mamy dostęp do swojego rachunku. Możemy sprawdzić stan konta, lub je doładować. Wszytkie z wymienionych produktów są wielowalutowe, przez co może nam to ułatwić sprawę podczas zagranicznego pobytu, lub zakupów w zagranicznym sklepie internetowym. Opłaty za takie karty są także bardzo niskie, bo rzędu od 0,99 EUR na miesiąc.

2. Zagraniczne konto Bankowe.

Najlepszym rachunkiem jest konto REVOLUT, które działą na litewskiej licencji bankowej, jego numerem IBAN jest numer litewski.

Do założenia konta wystarczy pobrać aplikację na swój telefon komórkowy. (Jest na Androida i na iOS). Po rejestracji, przesyłamy zdjęcie swojego dowodu osobistego i robimy sobie selfie. W opcji podstawowej konto jest bezpłatne, a sama aplikacja pozwala nam kontrolować swoje wydatki, stany kont. Dostępne są także powiadomienia o użyciu karty.

3. Karta Prepaid.

Kartę prepaid ma w ofercie kilka Banków w Polsce (Bank Millenium, ING Bank Śląski, Grupa BPS). O wyrobienie takiej karty może poprosić osobę trzecią, czyli wystarczy poprosić kogoś z rodziny, lub przyjaciela/przyjaciółkę. Przelewy z naszym wynagrodzeniem możemy skierować na rachunek powiązany z tą kartą. Komornik nie uzyska informacji o karcie założonej w ten sposób.

Jak widać sposobów jest kilka i nie są trudne. Jednak najlepszym rozwiązaniem, będzie pospłacanie naszych długów.

No Comments

Post A Comment