W jaki sposób bank sprawdza kredytobiorcę?

W jaki sposób bank sprawdza kredytobiorcę?

Kluczową rzeczą przy zaciągnięciu kredytu jest forma zatrudnienia. Przy braku zdolności kredytowej, nie dostaniesz kredytu. Zanim złożysz wniosek, zorientuj się w jaki sposób bank weryfikuje Twoje zatrudnienie.

Bardzo często podczas próby zaciągnięcia kredytu, musisz wskazać swoje miejsce zatrudnienia i wysokość dochodów. Kredytodawca, pożyczkodawca dodatkowo, bardzo często dzwoni do pracodawcy, w celu potwierdzenia podanych przez Nas informacji.

Dlaczego banki weryfikują nasze zatrudnienie?

Płynność finansowa banków jest zależna od tego, czy klienci oddadzą pożyczone pieniądze w określonym czasie. Jeśli tak, to bank ma możliwość rozwoju i realizacji postawionych sobie celów. Jeśli stanie się odwrotnie, to bank traci płynność finansową.

W skrajnym przypadku, gdy większa część klientów zaniechałaby spłaty kredytów, mogło by to doprowadzić nawet do upadku banku. Sprawdzenie potencjalnego klienta jest swojego rodzaju zabezpieczeniem banku, przed zaistnieniem niekomfortowej sytuacji.

W jaki sposób bank sprawdza zatrudnienie i dochody kredytobiorców? Aby pomiary były miarodajne, bank sprawdza wysokość dochodu, jak i ich stabilność. Co to znaczy? Im dłużej posiadasz stały dochód np. comiesięczny przelew na konto, tym lepiej. Ocenie podlega wiarygodność pracodawcy, a nawet jego pozycja na rynku.

W jaki sposób udokumentować swój dochód i zatrudnienie?

Osoba która stara się o kredyt jest zmuszona do udowodnienia bankowi, że posiada stałe źródło dochodu.

Weryfikacja wysokości dochodów uzyskiwanych przez kredytobiorce to element procesu kredytowego. Każdy bank posiada inną wewnętrzną politykę sprawdzania wiarygodności swoich klientów. Najpopularniejszymi są:

· kserokopia umowy z firmą w której pracujemy

· zaświadczenie o dochodach wystawione przez US

· wyciąg z konta osobistego

· deklaracja PIT

· oświadczenie kredytobiorcy dotyczące zatrudnienia i wysokości osiąganych dochodów

· zaświadczenie o dochodach i przyjęciu wypisane przez pracodawce

Każdy z banków może sobie zażyczyć jeden z tych dokumentów, lub ich dowolną kombinację i ilość.

Sposoby weryfikacji zatrudnienia klienta. W jaki sposób bank sprawdza kredytobiorcę?

Weryfikacja zatrudnienia przez bank polegająca tylko i wyłącznie na sprawdzeniu dokumentów, dostarczonych wraz z wnioskiem kredytowym nie wystarczyła. Jest to spowodowane tym, że nieuczciwi klienci dopuszczali się fałszerstwa dokumentów. Nie ma żadnego problemu w wypisaniu zaświadczenia, które wskazuje na stały wpływ kredytobiorcy.

Wszystko zależy od polityki przyjętej przez dany bank. Nie wystarcza już sama weryfikacja zatrudnienia kredytobiorcy, na podstawie dostarczonych przez niego dokumentów. Bank ma prawo zadzwonić do pracodawcy w celu potwierdzenia prawdziwości dostarczonych dokumentów przez klienta. Działanie to ma za zadanie wykrycie wszelkich manipulacji, oraz nieprawidłowości. Dzięki temu w przypadku wykrycia fałszerstwa, kredyt nie zostanie przyznany oszustowi.

Weryfikacja pracodawcy

W bardzo nieodległych czasach, zanim banki zaczęły sprawdzać pracodawcę lub firmę, oszustwa były na porządku dziennym. Standardową metodą w celu wyłudzenia kredytu było wystawianie zaświadczeń, przez nieistniejące firmy. Ludzie także potrafili podszywać się pod swoich szefów. Teraz pewnie zastanawiasz się w jaki sposób, bank sprawdza pracodawców. Robi to przynajmniej na trzy sposoby, które opiszę poniżej:

1. Bank poszukuje firmy, która wystawiła zaświadczenie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności gospodarczej, dodatkowo szukając wpisu w KRS.

2. Bank weryfikuję stabilność przedsiębiorstwa zatrudniającego kredytobiorce tzn. czy nie jest bliskie bankructwu, lub czy nie jest zadłużone.

3. Bank ocenia stabilność branży w której działa przedsiębiorstwo.

Podsumowując, wszystkie te procedury, mają za zadanie ograniczyć ryzyko przyznania kredytu osobie, która może być niewypłacalna.

Czy bank może zadzwonić do pracodawcy swojego klienta ubiegającego się o kredyt?

Nie jest to w prawdzie regułą, ale wiele banków decyduje się na potwierdzenie wiarygodności dostarczonych przez klienta dokumentów telefonicznie. W interesie banku nie jest sprawdzanie naszego zatrudnienia, ale może mieć to miejsce. Po takim uwierzytelnieniu można uznać, że przedstawione przez kredytobiorce dokumenty są autentyczne i można przejść do procesu uruchamiana kredytu.

Kredytobiorca musi mieć jednak świadomość, że pracodawca może odmówić weryfikacji wystawionych przez niego dokumentów. Według aktualnie obowiązujących przepisów, firma nie może dopuścić do ujawnienia danych wrażliwych obcemu podmiotowi.

Większość banków po takiej odmowie, może prosić swojego klienta o przedstawienie zaświadczeń wystawionych przez Urząd Skarbowy, lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat weryfikacji.

Proces weryfikacyjny może ujawnić oszustwo i to z pewnością nie pozostanie bez echa. Przedstawienie sfałszowanych dokumentów jest bowiem przestępstwem zgodnie z artykułem z art. 297 Kodeksu karnego. Grozi nam za to od 3 miesięcy, do nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Dlatego pamiętajcie, zawsze podajemy tylko znane Nam informacje, które są zgodne z prawdą.

No Comments

Post A Comment